Bielactwo – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Bielactwo to choroba skóry, włosów oraz tęczówek. Polega ona na swojego rodzaju zaburzeniach w produkcji pigmentu, czego skutkiem są pojawiające się na całym ciele  białe plamy.

Przyczyny bielactwa
Za główną przyczynę występowania tej przypadłości uznaje się akt autoagresji własnego organizmu wobec procesu pigmentacji. Układ immunologiczny uznaje ten proces za obcy/zewnętrzny i próbuje uchronić własny organizm.

Bielactwo jest chorobą, która tworzy niezwykle nieestetyczny defekt. Jest szczególnie uciążliwe wówczas, gdy atakuje skórę. Wszak, ukrycie zaburzeń pigmentacji skóry jest niezwykle trudne. Nierzadko przypadłość ta doprowadza do zaburzeń psychicznych, a mianowicie – depresji.

Objawy bielactwa
Podstawowym objawem tej choroby są oczywiście występujące przebarwienia. Jest to choroba bezbolesna, która sama w sobie nie zagraża zdrowiu czy życiu. Należy jednak uważnie pielęgnować taką skórę, gdyż jest szczególnie narażona na podrażnienia i promieniowanie UV.

Leczenie bielactwa
Bielactwo to choroba nad której rozpoznaniem, diagnozą i leczeniem pochyla się wielu badaczy i naukowców. Wszak, na ten moment nie jest do końca rozpoznana co może stanowić problem przy leczeniu.

Aktualnie zastosowanie w leczeniu znajduje terapia świetlna. To metoda, która polega na naświetlaniu naskórka zmienionego chorobowo specjalnymi lampami. Podczas zabiegu skóra jest pokryta środkami światłouczulającymi, co ma na celu pobudzić procesy pigmentacyjne. Metoda ta jest skuteczna, ale niestety długofalowa. Średni czas tego typu terapii to około 12 miesięcy.

Sporym zainteresowaniem jeśli chodzi o leczenie bielactwa cieszą się również różne formy przeszczepów naskórka. Te metody gwarantują natychmiastowy efekt. Nie oznacza to jednak, że każdy przeszczep przyjmuje się w 100%. Wszak, bielactwo może nawracać, co sprawia, że choroba ta jest niezwykle uciążliwa w leczeniu.

Ponadto, w leczeniu bielactwa zastosowanie znajdują również środki farmakologiczne.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*