Jak schudnąć? Fakty i mity odchudzania.

Odchudzanie to temat, który ostatnimi czasy jest bardzo popularny. Wszystko za sprawą tego, iż nadwaga jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Sprzyja jej zautomatyzowany tryb życia oraz coraz gorsza jakość serwowanego pożywienia.

Na temat odchudzania można znaleźć bardzo dużą liczbę informacji. Niestety, nie wszystkie są prawdziwe. W dzisiejszej publikacji postanowiliśmy przedstawić najpopularniejsze mity i fakty.

Ostatni posiłek po godzinie 18.00 – MIT

Pora posiłków oczywiście ma znaczenie, ale powinna być ustalana indywidualnie. Istotny jest bowiem tryb dnia. Jeśli chodzimy spać późno, to spokojnie można jeść i o 20.00. Dietetycy zalecają jeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem.

Diety głodówkowe powodują efekt jojo – PRAWDA

W większości przypadków, diety głodówkowe są skutecznym rozwiązaniem na odchudzanie. Niestety utrzymanie osiągniętej wagi jest ekstremalnie trudne. Spowolniony metabolizm doprowadza do tzw. efektu jojo.

Dieta musi być pełnowartościowa – MIT

Dieta nie musi być pełnowartościowa, pod warunkiem, że akceptujemy możliwe skutki uboczne. Niedobór jakiegokolwiek składnika może nieść za sobą konsekwencje. W przypadku tego typu diet warto skonsultować się z lekarzem.

Ziemniaki tuczą – MIT

Same w sobie ziemniaki nie są tuczące. To warzywo jak każde inne. Problemem jest forma podania – tłuste sosy lub forma przyrządzania (frytki) powodują, że ziemniak staje się prawdziwą bombą kaloryczną.

Nie ma odchudzania bez diety – PRAWDA

Dieta jest absolutną podstawą odchudzania. W przypadku nadwagi wynoszącej więcej niż kilka kilogramów jadłospis to konieczność.

Dietę trzeba stosować całe życie – MIT

Obniżona liczba kalorii w diecie to zadanie tylko na czas odchudzania. Po dojściu do wymarzonej wagi można powrócićdo zdrowego, racjonalnego odżywiania. W przypadku zadbania o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej waga nie powinna wracać.

A Ty, drogi czytelniku masz jakieś wątpliwości co do tez stawianych na temat odchudzania? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*