Co zrobić, aby przestać chrapać?

Mało kto zdaje sobie sprawę konsekwencji wynikających z zaniechania leczenia chrapania. Ignorowanie tej przypadłości może skutkować nawet udarem mózgu lub zawałem serca.

Nigdy nie lekceważ chrapania!
Jeśli regularnie zdarza Ci się chrapać, musisz interweniować. Wszak, przypadłość ta może skutkować bezdechem sennym, który doprowadza do niedotlenienia organizm.

Bezdech senny to epizodyczne zatrzymanie oddychania na kilka sekund. Podczas jednej nocy, zjawisko te pojawić się może nawet kilkaset razy.

Co mogę zrobić, aby przestać chrapać?
W pierwszej kolejności warto poprawić komfort naszego życia i snu. Zmiany powinny dotyczyć:

  • Żywienia – dieta musi być zdrowa i pełnowartościowa. Jej bilans nie może skutkować nadwagą, gdyż nadmiar kilogramów może powodować ucisk na elementy układu oddechowego.
  • Aktywności fizycznej – należy regularnie ćwiczyć na świeżym powietrzu. Udrożni i dotleni to cały organizm.
  • Używek – należy koniecznie zrezygnować z przyjmowania alkoholu bezpośrednio przed snem oraz całkowicie wyeliminować palenie papierosów.
  • Komfortu w sypialni – wygodne łóżko, odpowiednio przygotowana sypialnia poprawi wygodę snu.

Leczenie chrapania – jak wyeliminować chrapanie?
Sposobów leczenia chrapania jest kilka. Ich zastosowanie zależne jest oczywiście od przyczyny występowania tego akustycznego zjawiska.

Najpopularniejszym sposobem leczenia chrapania jest stosowanie aparatów na chrapanie. Zakłada się je bezpośrednio przed snem. Monitorują one przepływ powietrza w kanałach oddechowych i w momencie pojawienia się niedrożności – eliminują je poprzez zwiększenie ciśnienia.

W leczeniu chrapania stosuje się także zabiegi chirurgiczne. Tego typu interwencje podejmuje się wówczas, gdy diagnoza wskazuje na zaburzenia w budowie elementów układu oddechowego – gardła, migdałów, podniebienia, czy języka. Do najczęściej realizowanych zabiegów zaliczamy septoplastykę i snoreplastykę.

Zastosowanie w leczeniu chrapania znajdują również środki farmakologiczne, suplementy diet oraz specjalistyczne żele i aerozole aplikowane przez nos.

Więcej na temat leczenia chrapania znajdą Państwo na zatrzymajchrapanie.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*